دانلود فوتیج و مزایای آن در تدوین

فوتیج برای ادیت از جمله کاربردی‌ترین قابلیت‌هایی هست که توی نرم‌افزارهای ادیت جهت تدوین لحاظ شده‌. فوتیج‌ها همان فایل‌های خام ویدئویی هستن که هیچ ادیتی روی اون‌ها انجام نشده و مستقیما با دوربین گرفته شدن. این نوع فایل‌ها جهت تدوین مورد استفاده قرار می‌گیرن و با اضافه کردن جلوه‌های بصری ویژه به یک فایل جدید با محتوا مد نظر می‌رسن. از این رو به شدت مورد توجه تدوینگران قرار گرفتن تا محتوای بهتری رو ارائه بدن. به همین دلیل در ادامه قصد داریم به بررسی کلی مزایا و کاربردهای فوتیج در روند ادیت فایل‌های ویدئویی بپردازیم.

مزایای فوتیج برای تدوین فیلم

نرم‌افزار‌هایی چون افترافکت، پریمیر و داوینچی ریزالو به عنوان بهترین گزینه‌های ادیت و تدوین، قابلیت‌های بسیاری رو در خود تعریف کردن که فوتیج در قالب نیاز اولیه آن‌ها و به منظور ایجاد پایه لحاظ شده. با توجه به اینکه فایل‌های مختلف ویدئویی که در این دسته از نرم‌افزارها ادیت می‌شوند نیازمند برخورداری از ترکیب چند فایل ویدئویی خام و یا یک فایل جهت اعمال ادیت هستن، فوتیج از همان ابتدا توی این نرم‌افزارها تعریف شد. در ادامه برخی از مزیت‌های بارز فوتیج مورد بحث قرار گرفته شده:

1. سرعت بالای ادیت

از جمله مزایایی که فوتیج های خام برای ویرایش و تدوین فیلم داره، سرعت‌ بخشیدن به اجرای نهایی هست. در واقع استفاده از فایل‌های خام یا فایل‌های آماده و دانلود شده به جای طراحی، تا حد زیادی توی ذخیره زمان کمک می‌کنه. به همین دلیل برای بکگراند و یا بخش‌هایی که ثابت هستند و امکان استفاده از فایل ویدئویی وجود داره و از فوتیج بهره گرفته می‌شه.

فوتیج از جمله کاربردی‌ترین ابزار و قابلیت‌ها در راستای موشن‌سازی و ایجاد جلوه‌های ویژه هست که در نهایت می‌تونه به تولید یک محتوای کاملا متفاوت منجر بشه. نکته مهمی که توی این مسئله مطرح می‌شه، غالبا مربوط به هدف ادیت و نرم‌افزار انتخابی هست که می‌تونه گرافیکی باشه و یا تنها توی تدوین و ترکیب فایل‌ها مورد استفاده قرار بگیره.

2. سهولت در ادیت

استفاده از فوتیج سبب سهولت به مراتب بیشتری در روند ادیت و تدوین میشه. در واقع همانطور که گفته شد، با فوتیج برای ادیت دیگر نیازی به طراحی بکگراند ها و یا ایجاد زمینه‌های گرافیکی نخواهد بود. به همین دلیل کارها با نیاز زمانی و زحمت کمتری به نتیجه می‌رسه.

با توجه به اینکه در بحث ادیت و تدوین باید پارامترهای مختلفی رو لحاظ کرد تا نتیجه در بهترین حالت ممکن باشه، نمی‌توان سختی زیادی رو در حین کار تعریف کرده و تمرکز رو از بخش‌های دیگه صلب کرد. به همین دلیل لازمه با ساده‌ترین و بهترین راه‌ها، امکان رسیدگی به جزئیات رو فراهم آورد.

3. گستردگی کاربرد

از دیگر مزایایی که می‌توان در رابطه با فوتیج‌ها مطرح نمود، کاربرد گسترده اون‌ها برای ادیت انواع فایل هست. در واقع از فوتیج هم می‌شه توی تدوین و ترکیب ویدئوها بهره گرفت و هم با ایجاد جلوه‌های ویژه سبب تولید یک محتوای کاملا متفاوت شد. از طرفی توی موشن گرافیک هم از فوتیج یا همون فایل‌های ویدئویی خام بهره گرفته می‌شه.

همین گستردگی در کاربرد سبب شده تا تمامی طراحان گرافیک و افرادی که با ادیت و تدوین فایل‌های ویدئویی سروکار دارن، با فوتیج و کاربردی که داره آشنایی داشته باشن و از اون برای تولید محتوا بهره بگیرن.

4. امکان دانلود فوتیج

فوتیج رو می‌توان دانلود کرد. این موضوع خودش یکی از پررنگ‌ترین دلایلی هست که کاربرد اون رو برای تدوینگران ساده‌ می‌کنه. با توجه به اینکه فوتیج یک فایل ویدئویی خام هست، افراد می‌تونن بسته به نیازشون این فایل رو دانلود کنن. از این رو هزینه‌های اضافی برای فیلم‌برداری یا ادیت دوباره حذف می‌شه و امکان استفاده از لایه ویدئویی مورد نیاز با دانلود فوتیج فراهم آورده می‌شه.

این مزیت در رابطه با فوتیج، سبب شده تا افراد برای بکگراندها و یا نمایش مکان‌های خاص توی ویدئوی ادیت شده، از دانلود فوتیج بهره بگیرن. در نتیجه نه تنها کار ساده‌تر می‌شه، بلکه کیفیت کار افزایش پیدا می‌کنه و در زمان کمتر بهترین نتیجه حاصل می‌شه. همچنین برای کاربرانی که فقط با موبایل ادیت انجام می دهند هم می تواند با اپ های مشهور ادیت های خود را با کمک آن ها انجام دهند.

جدا از مواردی که تا اینجا در رابطه با مزایای فوتیج گفته شد، طبیعتا نکات مثبت دیگه‌ای هم در رابطه با فوتیج‌ها وجود داره که به بهبود عملکرد تدوینگران کمک می‌کنه. به همین دلیل یادگیری نحوه کار با قابلیت‌های فوتیج می‌تونه سبب بهره‌گیری حداکثری و در نتیجه ایجاد محتوای ایده‌آل بشه.

مزایای فوتیج برای تدوینگران حرفه‌ای

با توجه به اینکه در بحث تدوین و تولید محتوا، ویدئوها بیشترین کاربرد رو دارن، تدوینگران حرفه‌ای نیاز به فایل‌های خامی پیدا می‌کنن که قابلیت ادیت داشته باشن. نرم‌افزارهای ادیت ویدئویی خودشون افکت‌ها و پارامترهای ادیت جداگانه‌ای دارن که برای محتواهای ویدئویی می‌شه ازشون استفاده کرد.

در نتیجه فوتیج در قالب یک لایه وارد نرم‌افزار می‌شه تا با ایجاد تغییرات در اون لایه و اضافه کردن لایه‌های دیگه، به فایل نهایی تبدیل بشه. گاها تغییراتی که روی فوتیج اعمال می‌شه به قدری زیاد هست که فایل خروجی گرفته شده با فایل اولیه کاملا متفاوته. این موضوع مربوط به ادیت‌های حرفه‌ای با استفاده از جلوه‌های ویژه می‌شه و به کل محتوا رو تغییر می‌ده.

تدوینگران حرفه‌ای برای ادیت ویدئوهای مختلف نیاز به فایل اولیه دارن. در نتیجه فوتیج در وهله اول فایل پایه بوده که می‌شه ویدیوهای دیگه‌ای رو در کنار افکت‌ها به اون اضافه کرد. به همین دلیل فوتیج نه در قالب مزیت بلکه در قالب ضرورت توی ادیت ویدئوها مورد استفاده قرار می‌گیره.

با فوتیج آشنا شویم + مزایای آن برای تدوین

توی بحث تدوین و یا حتی ادیت، می‌شه یک یا چند فوتیج رو وارد کرد و از افکت‌های موجود توی نرم‌افزار یا افکت‌های دانلود شده بهره گرفت. در ادامه چند مورد از کاربردهای فوتیج به طور موردی مطرح شده که با استفاده از دانلود فوتیج آماده یا فایل‌های فیلم‌برداری شده به نتیجه می‌رسن:

  • جلوه‌های ویژه
  • فیلم‌های آموزشی
  • تیزرهای تبلیغاتی
  • تصاویر حرکتی
  • کلیپ و فیلم عروسی
  • ویدیوهای مذهبی

امروزه توی تمام فیلم‌های تلویزیونی از فوتیج و ادیت اون با جلوه‌های ویژه بهره گرفته می‌شه تا هزینه‌های تولید کاهش پیدا کنه و در عین حال پلان مورد نظر مثل واقعیت اجرا بشه. حتی با ادیت فوتیج می‌توان کانال‌های رنگی رو تغییر داد و تم رنگی ویدئو رو به تم دلخواه تبدیل کرد. از این رو باید تدوینگر با ابزارهای موجود در نرم‌افزار و نحوه اعمال تغییرات روی فوتیج آشنایی داشته باشه.

چرا از فوتیج استفاده کنیم؟

با در نظر داشتن تمامی اونچه که تا اینجا در رابطه با مزایا و کاربردهای فوتیج در ادیت گفته شد، به احتمال زیاد می‌تونین به این سوال که چرا باید از فوتیج استفاده کنیم جواب بدین! فوتیج به عنوان بخش اصلی برای تدوین بوده که حتی توی موشن هم کاربرد داره. هر چند باید به این موضوع هم اشاره کرد که برای انیمیشن‌ها که تمامی فضا طراحی شده هست، نیازی به استفاده از فوتیج نخواهد بود.

در نتیجه اگه هدف از ادیت ویدئو تدوین باشه، لازمه ویدئو خام به کار بره و ادیت و تغییرات روی اون ویدئو انجام بشه. در صورتی که شما هم به دنبال تدوین حرفه‌ای هستین می‌تونین به وبسایت مکس افکت مراجعه کنید تا بهترین فوتیج‌های ممکن رو برای ادیت‌های مختلف دانلود کنین.

مجموعه فوتیج‌هایی که در این سایت ارائه می‌شه، دارای بهترین کیفیت هستن و امکان استفاده توی ویدئوهای مختلف رو دارن. اگه قصد ادیت ویدئو توی افتر افکت، پریمیر، داوینچی، فاینال کات و موارد دیگر رو دارین، می‌تونین از فوتیج‌های آماده توی سایت مکس افکت استفاده کنین.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *