نکات حفاظت و نگهداری برج خنک کننده

توسط

در

برج خنک کننده یا Cooling Tower، دستگاهی است که جهت انتقال گرمای حاصل از فرآیندهای صنعتی یا سیستم های تهویه مطبوع به هوای محیط اطراف طراحی شده است. به طور خلاصه نحوه کار کولینگ تاور اینگونه است که آب یا سایر سیالات گرم، از تجهیزات صنعتی یا چیلرهای تهویه مطبوع وارد برج می شود و پس از کاهش دما به تجهیزات مدنظر باز می گردد. این دستگاه ها عمدتا در نیروگاه‌ها، پالایشگاه ها، کارخانه های شیمیایی و سیستم های تهویه مطبوع بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.

برای این که کمترین صدمات و استهلاک شامل حال برج خنک کننده شود، باید نکات نگهداری آن به بهترین شکل رعایت شوند. اما قبل از آن که این نکات را ارائه دهیم، بیایید کمی دقیق تر با نحوه کار کولینگ تاور و اجزای تشکیل دهنده آن آشنا شویم. دانستن این موارد می تواند شما را در درک بهتر نکات نگهداری برج خنک کننده یاری نماید.

اجزای برج خنک کننده

  1. اسکلت یا بدنه
  2. سطوح خنک کننده (پکینگ برج خنک کننده)
  3. سیستم توزیع آب
  4. فن ها
  5. دودکش
  6. حوضچه آب سرد
  7. سیستم های کنترلی

توجه داشته باشید که اجزای برج خنک کننده ممکن است براساس نوع آن متفاوت باشند. اما موارد ذکر شده در بخش بالا، معمولا در تمامی این سیستم ها وجود دارند.

نحوه کار برج خنک کننده

نحوه کار برج خنک کننده براساس تبخیر جهت دفع حرارت از آب می باشد. به عبارت کامل تر، آب گرم از سیستم به بالای برج پمپ شده و از طریق نازل ها بر روی پکینگ ها پاشیده می شود. در همین زمان، فن ها هوا را از پایین برج به بالا می کشند و با عبور از پکینگ ها، با آب گرم تماس پیدا می کند. بخشی از آب تبخیر شده و حرارت را با خود می برد و آب باقیمانده خنک شده به سیستم بازگردانده می شود. برای درک بهتر، به طور خلاصه وظایف هریک از اجزای کولینگ تاور را شرح می دهیم.

وظایف اسکلت یا بدنه برج خنک کننده

اسکلت یا بدنه برج، از جنس فولاد، بتن یا فایبرگلاس می باشد و وظیفه آن حمایت و دربر گرفتن سایر اجزای برج و ایجاد محیطی مناسب برای انجام فرآیند خنک سازی آب است.

وظایف پکینگ برج خنک کننده

سطوح خنک کننده یا همان پکینگ ها، می توانند با متریال های مختلفی از جمله چوب، PVC، فلز یا سرامیک ساخته شوند و در داخل بدنه برج قرار گیرند. وظیفه اصلی پکینگ افزایش مساحت تماس بین آب گرم و هوای ورودی به برج می باشد. افزایش مساحت تماس منجر به افزایش میزان تبخیر آب و در نتیجه خنک شدن سریع تر آب می شود.

وظایف سیستم توزیع آب

سیستم توزیع آب شامل لوله ها، نازل ها و سینی های توزیع می باشد و وظیفه آن پخش یکنواخت آب گرم بر روی سطوح پکینگ است. توزیع یکنواخت آب، به افزایش کارایی سیستم خنک کننده و کاهش مصرف آب کمک می کند.

وظایف فن های کولینگ تاور

فن ها در بالای برج قرار دارند و وظیفه آن ها ایجاد جریان هوا در داخل برج می باشد. جریان هوا باعث تسریع در تبخیر آب از سطوح پکینگ شده و در نتیجه آب سرد می شود. نوع، تعداد و اندازه فن ها می تواند بسته به ظرفیت خنک سازی برج متفاوت باشد.

وظیفه دودکش

دودکش در بالای برج خنک کننده قرار دارد و وظیفه آن تخلیه بخار آب و هوای گرم از داخل برج به بیرون می باشد.

وظایف حوضچه آب سرد

حوضچه آب سرد در پایین برج قرار دارد و برای جمع آوری آب خنک شده از برج استفاده می شود. آب خنک شده از این حوضچه می تواند برای استفاده مجدد در سیستم های مورد نظر پمپاژ شود.

وظایف سیستم های کنترلی

سیستم های کنترلی شامل حسگرها، شیرها، کنترل کننده ها و سایر تجهیزات الکتریکی می باشد که وظیفه آن ها کنترل عملکرد برج و تنظیم پارامترهایی مانند سرعت فن ها، میزان جریان، دمای آب و… است.

در برخی از انواع برج خنک کننده، ممکن است از اجزای دیگری مانند سیستم های تصفیه آب، سیستم های ضدعفونی کننده و سیستم های کاهش صدا نیز استفاده شود که وظیفه هریک از آن ها از نامشان مشخص است.

نکات نگهداری صحیح از برج خنک کننده آب

حال که اجزای تشکیل دهنده و نحوه عملکرد برج های خنک کننده را می دانید، بهتر است با نحوه استفاده صحیح و نگهداری از آن ها نیز آشنا شوید. نگهداری صحیح از برج خنک کننده آب نقش مهمی در حفظ کارایی و طول عمر آن دارد. برخی از مهمترین نکات نگهداری برج خنک کننده عبارتند از:

1. بازرسی و نظافت منظم

برج های خنک کننده باید به طور منظم بازرسی و تمیز شوند تا از جمع شدن آلودگی، رسوب و جلبک در آن ها جلوگیری شود. وجود آلودگی در این دستگاه می تواند باعث کاهش کارایی سیستم و ایجاد مشکلات فنی شود.

2. کنترل کیفیت آب

کیفیت آب ورودی به برج، باید به طور منظم کنترل شود. وجود مواد شیمیایی و آلاینده ها در آب می تواند باعث خوردگی اجزای برج خنک کننده و کاهش عمر آن ها شود.

3. انجام سرویس های منظم

سرویس های منظم برج خنک کننده باید توسط تکنسین های مجرب انجام شود. این سرویس ها شامل بررسی وضعیت اجزای مختلف، عیب یابی و رفع مشکلات احتمالی و انجام تنظیمات لازم می باشد.

4. استفاده از مواد مصرفی باکیفیت

در این دستگاه باید از مواد مصرفی باکیفیت مانند مواد ضدعفونی کننده، مواد رسوب زدا و قطعات یدکی اصل استفاده شود. استفاده از مواد مصرفی غیر استاندارد می تواند باعث ایجاد مشکلات فنی و کاهش طول عمر سیستم شود.

5. انجام اقدامات پیشگیرانه

جهت جلوگیری از ایجاد مشکلات در فصل زمستان، اقدامات پیشگیرانه مانند خالی کردن لوله ها و حوضچه آب سرد و استفاده از عایق و پوشش های محافظ را جدی بگیرید.

با رعایت این نکات می توان از برج خنک کننده به درستی نگهداری کرد و طول عمر و کارایی آن را افزایش داد. همچنین با انجام سرویس های منظم و استفاده از قطعات یدکی اصل می توان از ایجاد مشکلات فنی و هزینه های مربوط به آن جلوگیری کرد.

علاوه بر نکات ذکر شده، نکات مهم دیگری نیز وجود دارد که باید بسته به نوع برج خنک کننده و شرایط محیطی رعایت شود. برای اطلاع از این نکات می توانید به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه کنید یا با متخصصان این زمینه، مانند مشاوران مجموعه رسام سرما مشورت نمایید.

رسام سرما یک مجموعه حرفه ای و معتبر است که به طور تخصصی در زمینه فروش برج خنک کننده و قطعات جانبی آن فعالیت می کند. شما می توانید از طریق مراجعه به وب سایت این شرکت با آدرس rasamsarma.com، تمامی انواع برج خنک کننده را مشاهده کرده و در مورد آن ها اطلاعات لازم را کسب نمایید. همچنین کارشناسان rasamsarma می توانند بهترین مشاوره ها را جهت تهیه کولینگ تاور مناسب با سیستم ها، به شما اراده دهند.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *